ESARET GÜNLÜĞÜ / 1. DÜNYA SAVAŞI NDA TÜRK ESİRLERİ


HakkındaEsirdi. Tel örgüler ardına hapsedilmişti. "Esaret" yokluk demekti. Artık özgürlüğü yoktu. Anası, babası, karısı, çocukları yoktu. Üstelik vatandan da bir haber gelmiyordu. 1. Dünya Savaşı'nda cepheye gönderilen Türk askerlerinin 200 binden fazlası aynı kaderi paylaştı. Gidenlerin çoğu uzun yıllar evlerine dönemedi. Esirler, Mısır'dan Sibirya'ya, Fransa'dan Burma ve Hindistan'a kadar dünyanın dört bir yanındaki esir kamplarına götürüldü. Onlardan geriye, dinmeyen bir vatan hasreti ile unutulmuşluk kaldı. Onlar bu toprakların kayıp çocuklarıydı.

"Esaret Günlüğü" belgeseli esir düşen 200.000'den fazla askerimizin, kaderine terk edilmiş insanlarımızın öyküsüdür. Savaşın üzerinden geçen yaklaşık bir asrın ardından hayat bulan belgesel; bir ulusun varoluş sebebi olan, ayakta ve hayatta kalmasını sağlayan insanların dramlarını dile getiriyor.

13 bölümden oluşan "Esaret Günlüğü" belgeselinde, Imperial War Museum, British Pathe ve Gaumont Pathe'den reel çekimlerin yer aldığı arşiv görüntüleri bulunmaktadır... İngiltere, Rusya ve Fransa arşivlerinde bulunan daha önce hiç yayınlanmamış görüntülerle bir döneme ışık tutulmaktadır. Belgesel çalışması kapsamında 16 ülkede, 44 şehirde çekimler yapıldı. 180.000 Kilometreden fazla yol kateden belgesel ekibi Türkiye içerisinde İstanbul, Ankara, Çanakkale, Erzurum ve Sarıkamış'ta; yurt dışındaysa Mısır, Hindistan, Myanmar, Rusya, Azerbaycan, Fransa, İngiltere, Malta, Yunanistan, KKTC , Romanya, İsrail, Suriye, Ukrayna ve Kanada'da esir kamplarının ve esir düşen onbinlerin izini sürdü.